Máte chuť na tapety?

KROK 1
Budete potřebovat Tapety, dlouhý stůl, lepidlo is nádobou, nůž na řezání nebo nůžky, rozkládací metr, čistící prostředek na mytí stěn, tmel nebo sádru na zakrytí pr padných nerovností, štětec na nanášení lepidla, válečky na lemy, kartáč nebo suchý hadr na vyhlazení tapet a vzduchových bublin, vodováhu nebo olovnici

KROK 2
Původní příprava než se vydáte po tapety, měli byste mít přesně odměřenou tapetované plochu. Nezapomínejte, že čím větší motivy budou na tapetě, tím s větší rezervou musíte počítat, aby navazovaly. Nové tapety nikdy nelepte na staré, ty odstraňte po navlhčení špachtlí. Pro lepší přilnavost tapet můžete stěny natřít zředěným lepidlem na dětské tapety a nechat řádně zaschnout. Tento krok není sice nezbytný, může však usnadnit samotné lepení.
Tip PB : Stejně jako před malováním je dobré místnost vyklidit, přikrýt a choulostivé místa oblepit malířskou páskou.

KROK 3
Stříhání Změřte si délku stěny ak ní připočítejte nahoru 6 a dole 4 cm, linie si označujte velmi nenápadně, nejlépe obyčejnou tužkou. Tapetu rozložte tak, aby její rubová strana ležela na stole směrem k vám. Při stříhání dávejte pozor na vzory, které vám musí sedět. Tapetu se doporučuje řezat speciálním nožem na tapety nebo stříhat tapacírovacími nůžkami.
Tip PB : Dávejte pozor i na problémové zóny, jako jsou například místa kolem oken a dveří. I zde musí být vzory přesně napasované na sebe.

KROK 4
Nanášení lepidla Na tapetování se používají práškové lepidla. Jejich výhoda je, že každý si může namíchat potřebnou hustotu. Lepidlo se nanáší od středu vystřiženého pásu k oběma jeho koncem. Nezapomeňte důkladně natřít i rohy, jinak se vám mohou tapety odlupovat. Po nanesení lepidla tapetu třeba složit do sebe ” a nechat absorbovat lep.
Tip PB : Lepidlo naneste jen na tolik pásů, kolik stíháte v dané době zpracovat. Důležité je dodržet čas na navlhnutí tapet.

KROK 5
Samotné lepení Při tapetování je nejdůležitější správně nalepit první pás. V místě, kde chcete začít, si narýsujte na stěnu pomocí olovnice, vodováhy nebo pravítka svislou čáru. Lepidlem natřenou tapetu přeložte přes ruku, rozložte horní díl tapety a vrchní okraj přitlačte na stěnu. Když máte horní rohy napevno přilepená, rozložte celou tapetu tak, aby vám sedělo i boční značkování. Pak pozorně prej – dite po tapetě ve směru od středu ke krajům po celé ploše tapetovací kartáčem. Důležité je i odstranění vzduchových bublin. Posouvejte jejich kartáčem od středu tapety k jejím okrajům. Při nanášení dalších kusů tapet se již stačí orientovat podle prvního nalepeného pruhu.
Dbejte na to, aby oba pásy a jejich vzory na sebe navazovaly. Postupně vytapetujte dětské policové regály celou místnost. I když jste měřili přesně, tapeta se vám po navlhčení lepidlem na délku trochu natáhne. Vzniklé nehezké přesahy tapet při podlaze nebo stropě odstraňte buď hned ostrými nůžkami, nebo po vytapetování celé místnosti jejich odřízněte ostrým orezávadlom. Stejným způsobem se tapetují i stropy. Ty se začínají tapetovat jako první, tedy ještě před stěnami.
Tip PB : Pokud vám někde vytlačilo na povrch zbytky lepidla, bez problémů je odstraňte vlhkým hadrem namočeným v čisté vodě. Nepoužívejte mýdlo ani žádné rozpouštědlo.

AJ TEXTURA MÁ SVOU ROLI
Na první pohled nejsou textury na tapetách takové zřejmé jako barvy či vzory. Zatímco některé textury upoutají okamžitě, jiné si musíte podívat pořádně zblízka, abyste je mohli plně ocenit. Přírodní texturované materiály, jako například bavlna, sisal nebo bambusové vlákna, oživí i ten nejjednodušší interiér a jsou velmi oblíbené. Působí teplo, konejšivě a relaxačně. Lesklé a hladké textury ve velkém množství mohou zase působit chladně.
Příliš výrazných struktur může působit těžkopádně. V neutrální zařízených prostorách může být rozdílná plasticita jediným zdrojem kontrastu, ale v pokoji, která hraje barvami a vzory, si ji vůbec nemusíte všimnout. Klíčem k úspěchu je určitý stupeň kontrastu.

PRAKTICKÉ RADY PRO ÚSPĚŠNÝ VÝSLEDEK
Lepidlo na tapety by mělo být dostatečně husté. Pokud je to nutné, může se zředit vodou. Jinak obecně platí, že čím těžší tapeta, tím hustší lepidlo musíte použít.
Pokud nechcete, aby zpod tapet prosvítaly staré skvrny například od zatékající vody, přestříkejte stěnu před tapetováním přípravkem na zakrývání skvrn.
Bubliny při tapetování vznikají tam, kde jste špatně rozdrcenou lepidlo. Menší bublina se dá vytisknout pomocí suchého hadru. Větší bublinu napíchněte injekční stříkačkou a vyplňte lepidlem.
Silně znečištěné místo na tapetě opravíte záplatou, proto je dobré uschovat si zbytky tapet. Záplatu nevaroval, ale odtrháváme, odtržené okraje lépe zavinovačky pro miminka splynou s okolním povrchem. Záplatu přilepíme lepidlem na tapety.

BARVY NA ZDI
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv barevný odstín nebo vzor, nejprve si zvolenou vzorek tapety přirovnejte k barvě nábytku a textilií. Jen tak zjistíte, zda se k sobě hodí a zda výsledný efekt bude takový, po jakém toužíte. Při kombinování barev v jednom pokoji je asi nejtěžší dodržet jistou hranici. Pokud vás nějaká barva inspirovala, přidržujte se barev tohoto druhu. Nejlépe se snášejí barvy, které mají stejnou intenzitu tónu.

HRA VZORŮ
Podobně jako barva, i vzor může opticky oklamat. Z tohoto hlediska hraje největší roli rozměr, neboť velké vzory přibližují a malé vzory oddalují prostor. V místnosti s nepravidelnými rozměrech můžete na některé ze stěn použít geometrický vzor, abyste kompenzovali nepravidelnost, případně vyzkoušejte drobný vzor na všechny stěny i strop, abyste potlačili nehezké rohy nebo šikminy. Příliš mnoho složitých vzorů obvykle nepřináší člověku klid, spíše ho znepokojuje. Pokud se však použijí rozumně, mohou příjemně upoutat pozornost. Nenápadné vzory na tapetách se hodí do klidnějších prostorů, zatímco asymetrické vzory jsou vhodné do pokojů, ve kterých se chcete nabít energií.

zdroj: http://www.banaby.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>