Dětské jídelní židličky

Pro každou rodinu s malými dětmi se vyplatí pořídit dětskou jídelní židličku. Zejména malá batolata, která neustále lezou, všechno všetečně a zvědavě osahávají a horko těžko je přinutíte alespoň při jídle být na jednom místě, můžete snadno „zpacifikovat“ tím, že je umístíte do jídelní židličky. Výhodou těchto dětských jídelních židliček je fakt, že dítě v ní sedí naprosto bezpečně, nemůže se odtud dostat a škodu vám způsobí maximálně tím, že si bude jídlo matlat po rukách a obličeji, případně jej rozhazovat kolem sebe. To se ale snadno uklidí a rozhodně je to daleko menší zlo, než kdyby se dítěti něco stalo, když zrovna připravujete v kuchyni jídlo. Navíc můžete mít svou ratolest stále u sebe, neboť jídelní židličky jsou lehké a mobilní.

 

Proč dítě potřebuje židličku

 

Dítě v židličce

Dítě v židličce

Malé děti by se měli co možná nejdříve začít učit samostatně jíst. Návyky získané v raném dětství pak většinou přetrvávají poměrně dlouhou dobu. Pokud budete dítě krmit i v době, kdy by mělo motoricky tuto činnost zvládat samo, velice mu ublížíte. Po příchodu do mateřské školy se mezi ostatními vrstevníky bude jednak cítit nedobře, a jednak bude zdržovat učitelky, což vám určitě nebude příjemné, až vám to při vyzvedávání dítěte budou vyčítat.
Z výchovného pohledu je tedy jídelní židlička velice důležitá. Další výhodou je skutečnost, že dětská jídelní židlička nemusí sloužit pouze k jídlu. Dítě si může na ní i hrát, když ho vhodně zabavíte po určitou dobu, po kterou se potřebujete odskočit, nebo připravit jídlo pro rodinu apod.

 

Společné stolování

 

Již od útlého věku je pro malé děti velice důležité, aby získávaly potřebné návyky. Platí to kromě jiného i pro stravování. Ne nadarmo se říká, že nejlepším učením je názorný příklad a dobrý vzor. Malé děti jsou jako opičky, které opakují vše, co kolem sebe vidí. Pokud tedy chcete své dítě naučit co nejdříve a co nejlépe samostatně jíst, musíte stolovat společně s ním. Dříve se to řešilo podkládáním malého děcka různými polštářky a dekami na běžné kuchyňské židli, což většinou k ničemu nevedlo. Maminky si pak většinou posazovaly dítě na klín a krmily ho. Tento způsob však příliš nepomáhal k výchově dítěte k samostatnosti. Dítě totiž musí cítit, že sedí samostatně jako jeho rodiče nebo starší sourozenec. K tomu může sloužit pouze dětská jídelní židlička, která skvěle napomáhá rozvíjet dětskou motoriku a podporuje pocit pospolitosti u všech členů domácnosti.

 

Druhy dětských židliček

 

Dětské jídelní židličky rozdělujeme podle různých parametrů do několika kategorií:
Pro nejmenší jsou určeny židličky vhodné pro děti již od tří měsíců, jelikož jsou opatřeny opěrkou a podnožníkem. Židlička je lehká, snadno se přemisťuje díky gumovým kolečkům, které nezanechávají na podlaze žádné šmouhy nebo rýhy. Kvalitní elastický plast je zárukou kvality a bezpečnosti, neboť se nedá rozlomit. Výhodou je prodyšný potah z impregnovaného a omyvatelného materiálu, který se může prát i v pračce.
Nastavitelné jídelní židličky a postele s úložným prostorem mohou sloužit malým dětem delší dobu, protože rostou s nimi. V nastavitelných židličkách mohou sedět děti od pěti měsíců až čtyř let. Židlička je výškově regulovatelná až v šesti polohách. Je vybaven tácem a držákem na kelímek, které se dají vysunout ve třech úrovních nebo úplně odejmout.
Standardní židličky jsou rovněž určeny pro děti od pěti měsíců až do čtyř let. Moderní konstrukce podle bezpečnostní normy CE a SGS, omyvatelný impregnovaný potah celé židličky umožňuje snadnou údržbu. Díky polohovacímu řešení lze židličku nastavit do tří poloh.
Universální, nebo také kombinovaná rostoucí dětská židle je určena již pro větší děti. Může jim sloužit zpočátku jako jídelní židle a ve školním věku jako židle u pracovního stolu.

 

Konstrukce jídelních židliček

Konstrukce odpovídá přísným bezpečnostním normám CE a SGS, které zaručují klid i maminkám, které jsou s dítětem doma samotné. V žádném případě se židlička s dítětem nepřevrhne. Výhodná je rovně polohovatelnost a nastavitelnost výšky, takže jídelní židlička roste prakticky s dítětem. Vybavení odnímatelným tácem na jídlo a držákem na kelímek s pitím je velice praktické, neboť umazaný a politý tác jednoduše odejmete, opláchnete v dřezu vodou a opět vrátíte na místo, takže dítě má k dispozici stále čistý tácek. Praktická jsou rovněž gumová kolečka, která umožňují snadný přesun jídelní židličky po místnosti aniž by zanechávaly jakékoliv stopy na podlaze.

 

Čištění židliček

Při výrobě jídelních židliček je prozíravě pamatováno zejména na účel použití, to znamená komu jsou židličky určeny. Malé děti nikdy při jídle nemáte šanci uhlídat, aby si nezapatlaly ručičky, kterými pak sahají po všem v jejich dosahu. Malí kojenci a batolata také s oblibou cákají různé kašičky a polívčičky lžičkou kolem sebe. Proto je nezbytné, aby potah celé židličky byl tomuto znečišťování přizpůsoben. Z praktického důvodu je tedy židlička potažena impregnovaným potahem, který je omyvatelný a v případě silného znečištění se dá jednoduše sejmout a vyprat v pračce do 60° C.

 

Jak vybírat dětskou jídelní židličku

Každému rodiči jde v první řadě o bezpečnost jeho dítěte. Proto by se při výběru měla pozornost zaměřit nejprve na označení výrobce a teprve potom na design, barvu, materiál, nastavitelnost výšky a další parametry. Označení nám signalizuje, zda výrobce respektuje a dodržuje příslušné evropské bezpečnostní normy. Poznáte to podle čitelného a trvalého označení odkazem na EN 14988. Uvedením této evropské normy výrobce deklaruje, že dětská jídelní židlička vyhovuje bezpečnostním požadavkům.
Dobré je také věnovat pozornost rizikovým místům a zkontrolovat je již při instalaci židličky a pak i průběžně během používání. Je třeba dbát na to, aby židlička byla stále stabilní a stála na všech opěrných bodech.

 

Bezpečné používání jídelní židličky

Nikdy neponechávejte dítě sedět na židličce bez dozoru dospělé osoby. Rovněž je důležité, aby si v bezprostřední blízkosti židličky nehrály další děti, které by mohly v zápalu hry židličku porazit, nebo se na ni pověsit a převrhnout židličku i s dítětem.