Na to, abyste skutečně sladce spali, musíte splnit pár kritérií. Vyberte si správný a kvalitní matraci, k němu vhodné rošty a také dobrou postel. Ložnici pravidelně větrejte a podle možností se snažte jít do postele s čistou hlavou.
Třetinu našeho života strávíme v posteli. • Během noci změní spící člověk svou polohu až 70-krát. • Noc co noc vydá spící člověk průměrně okolo 700 ml tekutiny, z toho skoro půl litru projde přes povrch těla přímo do pyžama a do postele. Za 10 let je to přibližně 1 200 litrů. • Mezi 24 pohyblivými obratli leží elastické, tekutinou naplněné ploténky. Působí podobně jako tlumiče proti nárazům v autě. Nejlepší čas na jejich regeneraci je noc, protože ploténky nejlépe přijímají výživné látky z tekutin v odlehčeném stavu. • Hloubka spánku se mění ve čtyřech stupních, od lehkého přes střední, prvního hlubokého až po hluboký spánek. Někdy má noční spánek 4 až 6 takových 90-minutových cyklů. Čím jsou čas a délka našeho spánku pravidelněji, tím přirozeněji probíhá komplikovaný mechanismus tělesné a duševní regenerace. • Klima ve vaší ložnici je důležitá pro noční pohodlí a kvalitu spánku. Pokojová teplota by měla být přibližně 18 ° C (u teplomilných lidí může být i 20 ° C). Dbejte také na správnou vlhkost vzduchu. Vyhovující obsah kyslíku dosáhnete pravidelným větráním. • Stres a jeho účinky mohou značně ovlivnit kvalitu spánku a usínání. • Výzkumníci spánku připouštějí, že z proudových vedení a elektrických spotřebičů a zařízení jako telefony, televizory, mikrofony atd.. vychází tzv.. elektrosmog. Elektromagnetická pole mohou spánek negativně ovlivňovat. • Přikrývka, stejně jako pyžamo, by měla být přizpůsobena ročnímu období – v zimě teplejší, v létě lehčí. • Noční chlad může vést ke svalovému napětí těla. Příliš teplá přikrývka zas způsobí, že se spící člověk v noci potí av spánku přikrývku odhodí. Následkem jsou nejen podchlazení a napětí, ale i krátké přerušení spánku. Ráno se vzbudíte nevyspalý, rozlámaný a podrážděný. • Ložnice by měla být nejtišší místnost v bytě. Postel by měla mít odstup od okna přibližně jeden metr, aby tělo nebylo vystaveno proudění vzduchu, a záhlaví by nemělo hraničit s vnější stěnou.
Postel Mioletto od firmy Hülsta. Na výběr různé šířky záhlaví a dvě šířky zásuvkového nočního stolku (50 a 70 cm). Osvětlení zadního čela, noční ohebné lampy a nožní světlo reagující na pohyb. Možnost úložného prostoru při výšce 22 cm. Na výběr různé barvy kůže i látky: bílá, černá, krémová, hnědá a fialová. (dýha americký ořech, dub antarcit, bílý matný lak).
• Když zůstává vlhkost v matracích, polštářích a přikrývce, člověk nemá pouze dojem, že je postel ztuhlá a studená, vytvoří se v ní vlhko-teplé klima, která přispívá ke vzniku mnoha nemocí a revmatu. Každá část postele by měla mít zajištěnu dobrou výměnu vzduchu. Čím lépe umožňuje konstrukce postele dýchat (zespodu az boků), tím lepší je výměna vlhkosti. Ideální klima postele zabezpečíte tehdy, pokud jsou matrace, potahy, přikrývky a noční prádlo vzdušné a dobře větrané a vlhkost se může odvádět ven. • Teplota vnitra postele by měla být, podle ročního období, mezi 28 ° C a 32 ° C. Každodenní, pravidelné větrání ložnice a přikrývky by mělo být samozřejmé. Úhledně s dekorační přikrývkou, přikrytá hned po probuzení vypadá sice esteticky, uzavírá však v posteli pach a vlhkost, až do doby, dokud nejedete opět spát.
Životnost matrace výrazně ovlivňuje potah. Moderní matrace by měl mít snímatelný a prací potah z látky, která má minimálně 250 g/m2. Snímatelné potahy jsou hygienické, a navíc umožňují vám zkontrolovat si složení matrace. Při snímatelných potazích je důležité mít jádro matrace uložené v kvalitní ochranné vrstvě, aby byl matraci funkční i bez potahu a jeho jádro se nepoškodilo nepřiměřeným otěrem či oxidací slunečním světlem.
Stoprocentně přírodní se vyrábějí vulkanizací za tepla z kokosového vlákna a kaučukovníků mléka (přírodního latextu). Desky z kokosového vlákna jsou pružné, mají dlouhou životnost a výborné tepelněizolační vlastnosti. V matracích se využívají hlavně dosažení potřebné tvrdosti a vzdušnosti. Listex Vyrábí se lisováním desek z kokosového vlákna a chrání pružinová jádra kvalitních matrací. Vyvinula ho firma Segum. Má vysokou pevnost, pružnost a odolnost proti mechanickému poškození av současnosti ho při výrobě matrací není možné nahradit jiným materiálem s obdobnými vlastnostmi. Talalay latex Považován za nejkvalitnější druh latexu, je precizně namíchaná směs přírodního a syntetického latexu, dokonale promíchaná se vzduchem. Touto technologií se vyrábí lehoučká pěna, která se zmrazí na teplotu -30 ° C, při které vznikne otevřená buněčná struktura. Následně se takto vzniklá pěna smíchá s CO2 a vulkanizuje při teplotě 115 ° C, čímž se objem buněk zvětší. Talalay latex si zachovává elasticitu během celé životnosti, je dokonale vzdušný a ideálně kopíruje tvar těla.
Vhodný rozměr Pokud kupujete matraci do stávající postele, musíte jí matraci přizpůsobit. Pokud však nejste omezen rozměrem postele, myslete na to, že matrace má být o 20 cm delší, než je vaše výška. Šířka matrace při jednolůžku by měla být 90 cm, při dvojlůžko alespoň 80 cm pro jednoho. Přemýšlíte, zda je lepší jeden široký matraci, nebo raději dvě samostatné? Obecně platí pravidlo, že dva jsou vždy lepší. Nejenže se snadněji udržují, ale máte možnost vybrat matraci přizpůsoben každému z partnerů. Pokud budete mít jako podložku lamelový rošt, dokonce polohovací, jednoznačně zvolte dvě matrace. Při polohování byste jinak museli oba rošty polohovat najednou a do stejné polohy.€.
termopěna termoelastické pěna podporuje prokrvení namáhaných částí těla. Díky výměně tepla a dokonalému kopírování tvaru těla redukuje potřebu častých změn polohy při spánku, díky čemuž jste ráno odpočatější. Embrace Embrace je latexová termopěna, která představuje kombinaci výhod TALALAY latexu a termopěny. Dokonale a jemně kopíruje tvar těla a nabízí vynikající termoregulační vlastnosti. MEF pěna Memory (paměťová) pěna má výjimečnou schopnost reagovat na teplo a tlak vytvořený tělem. Na místech největšího tlaku těla na matraci se zvyšuje teplota, matrace měkne a dokáže se velmi dobře přizpůsobit nejen páteři, a podpořit tak správnou polohu celého těla. Hustota 50 až 60 kg/m3 a elastické vlastnosti jsou zárukou dlouhé životnosti a komfortu.
Bygreen pěna Vyšší třída tzv.. studené pěny s velmi dobrými elastickými vlastnostmi a dlouhou životností. Proces výroby probíhá při nižší teplotě, čímž se dosáhne její vysoká vzdušnost. Hustota 35 – 50 kg/m3 a vysoká pružnost jsou zárukou vysoké kvality a životnosti. Airylattex Spojení HR pěny a latexu – airylattex, má vysokou tuhost a přiměřenou pružnost, proto mají matrace z tohoto materiálu dlouhou životnost. Perforací se dosahuje vysoká prodyšnost a zároveň i tři zóny tvrdosti, aby se matrace dokázal lépe přizpůsobit tělu. Ideální do kombinace s kokosovou deskou uprostřed, čímž se vylepší ortopedické vlastnosti a prodlouží životnost matrace. HR pěna Studená pěna s velmi dobrými elastickými vlastnostmi a dlouhou životností. Díky hustotě 35 – 50 kg/m3 si déle zachová svou kvalitu a pružnost. Při její výrobě jsou použity technologie, které zvyšují vzdušnost matrace.
Latexová pěna Je vyrobena z kaučukovníků mléka. Tradiční materiál, který se již dlouhá léta používá k výrobě. Pěna má vysokou hustotu (55 až 85 kg/m3), systém Physio – 7 zón tvrdosti, superelastické vlastnosti, je antibakteriální, neabsorbuje prach. Otvory v latexové pěně umožňují matrace dobře dýchat a odvádět vlhkost.
Co byste měli vědět Zónová tvrdost Matrace se zónovou tvrdostí má po celé délce zóny, které mají rozdílnou tvrdost. Například v oblasti ramen bývá měkčí. Zóny vycházejí z lidské anatomie, a proto se takový matrace lépe přizpůsobuje tvaru těla. Jaký rošt je vhodný pod matraci? Pod pružinové matrace je vhodný dřevěný nebo nepolohovatelný lamelový rošt. Takové rošty podporují měkčí pocit při ležení a zintenzivňují pružení. Pod nepružinové matrace je vhodný lamelový rošt. Pod tvrdé nepolohovatelný apod. středně tvrdé až měkké je vhodný polohovatelný lamelový rošt.
Nightfly Je to pěna špičkových parametrů, která se vyrábí vodní vypěňovací metodou. Tento způsob výroby je ekologičtější v porovnání se standardní metodou vypěňování. Na rozdíl od konvenčních pěn vyniká vysokou bodovou elasticitou.
Tloušťka matrace Matrace musí být hrubý minimálně 10 cm, optimální je tloušťka 15 až 20 cm. Pravidlem je, že matrace vyčnívá více než třetinu nad rám postele. Správná výška postele Doporučená výška postele je 48 až 60 cm, v závislosti od výšky uživatele. Postel v komfortní výšce usnadní hlavně starým a nemocným lidem pohodlné vstávání a ukládání se. Taštičkové pružiny Systém se skládá z hustě osazených jemnějších pružinek zabalených do taštiček z textilie, které jsou jako celek jsou velmi odolné. Spojení jednotlivých taštiček je dokonalejší než pružin Bonell, protože každá pružinka reaguje nezávisle na ostatních, lépe se tedy přizpůsobují tělu. Matrace o rozměrech 200 × 90 cm obsahuje asi 400 kusů pružinek, které zabezpečují vzdušnost matrace.