Vaše malé miminko už není najednou miminko, protože vyrostlo a konečně sedí. Zřejmě pro vás byl pohodlnější způsob děťátko přiložit k prsu a dát mu mateřské mléko, ale začněte posléze i s příkrmy, ať si zvykne na kašovitou formu jídla. Kdy začít s příkrmy a jak vyřešit stravování? To vše se dozvíte v následujících řádcích.
Pravidla stravování
Když máte mateřské mléko, tak dítě kojte klidně do 1 roku dítěte. Je to pro miminko nejlepší výživa, která obsahuje dostatek živin a imunoglobulínů. Miminku tak nehrozí žádné alergie, má lepší obranyschopnost a také lépe prospívá. Jenže každá miminka má jiné zásoby mléka, takže pokud se vám kojení nezdařilo až do 1 roku, nezoufejte. Existují kojenecké výživy, které jsou mateřskému mléku dosti podobné. Navíc začněte s příkrmy, které se dítěti podávají zhruba od půl roku věku a dítě se posazuje do dětské židličky v momentě, kdy umí sedět s oporou.
Servírujte 1 jídlo
Maminky většinou chybují v tom, že dítěti vyskládají na dětskou židličku všechno možné. Dbejte na to, aby bříško vašeho dítěte nebylo nafouklé, to mu určitě neprospěje. Raději se s volbou soustřeďte na jedno jídlo, jinak vám dítě všechno shodí na zem. Když krmíte vy, není to problém, protože si pohlídáte, kde jídlo je a kam ho dáváte. Když se dítě naučí brát lžičku samo do ruky, rázem víte, proč je vhodné servírovat jen jedno dětské jídlo. Upatlané je od hlavy až k patě, i když papá „pouze“ přesnídávku.
Sladkosti na stolečku během hlavního chodu ho budou (koberce dětské – Banaby.cz) lákat a pořádně se nenají. Bude natahovat své zvídavé ručky a začne odmítat jídlo kroucením hlavičky a pusinku prostě neotevře. V žádném případě dítěti nevyhrožujte tím, že něco nebude. Raději vše obraťte do kladu, jedině tak dítě přesvědčíte, že je dobré, aby jídlo snědlo. Krásná pohádka, která ho po jídle čeká a spinkání ve voňavé postýlce je vlastně odměnou.
Další pochvalou je, dát mu sladkost, že se hezky napapalo. Za mrkvovou polívčičku dostane krupicovou kašičku, atp. Stolování bez glutamátů, konzervantů a umělých barviv je v tomto věku samozřejmost. Raději si vyrobte vlastní přesnídávku z čerstvého ovoce.
Jak vyřešit pití
Když dáte dítěti v jídelní židličce do ruky hrneček, tak ho obrátí dnem vzhůru a máte po pití. Nejlepším řešením jsou hrnečky, které jsou složeny ze dvou částí – z vlastního hrnečku a jeho náhubku, které dítě semkne rty. Mezi ústy tak nevznikne škvíra, kterou by měl u obyčejného hrnečku a také těsnění brání rozlití tekutiny. Dítě tak sice hodí hrnek na zem, ale nic se nestane. Správnou volbou materiálu hrnku v tomto (postele s úložným prostorem) věkovém období je plast, odolný proti nárazu. Dítě si s ním neublíží jako tomu hrozí u skla nebo porcelánu.
Co na přídavný stoleček nedávat
Děťátko dejte do jídelní židličky v momentě, kdy máte jídlo ohřáté na ideální teplotu nebo přesnídávka z lednice není příliš studená. Bude se tu totiž nudit a vyžadovat vaší pozornost. Pokud mu dovolíte si hrát u stolečku, těžko mu potom hračku můžete vzít a krmit. Je lepší mu poskytnout veselý bryndáček na hraní, který mu následně uvážete. Chvíli ho zabaví a vy se jen natáhnete pro jídlo. Jak jsme se zmínili již na začátku, není ani dobré sem dítěti dávat spoustu jídel na výběr. Akorát do všeho strčí ručičky nebo shodí na zem. Na stolečku tak bude jen hrneček s pitím a třeba kašička.
Kreativita jídel je zábava
Při krmení si s dětmi užijete i zábavu. Jídlo a jeho estetická stránka by měla hrát velkou úlohu. Když se dítěti bude jídlo líbit vzhledově, mnohem raději se do něj pustí a bude mu chutnat. Oloupaný banán vypadající jako delfínek nebo rajčátko jako beruška vypadá rozhodně lépe. Nastrouhaná mrkev s jablíčkem lze také určitě vylepšit. Sami přijdete na to, co má vaše dítě rádo. Na svačinku už se bude těšit. U dítěte je potřeba začít s tekutější stravou, pokud nemá pořádně zoubky a potravu neukouše.